Ağda Nedir?

Ağda, istenmeyen tüylerin kökünden alınarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bir epilasyon yöntemidir. Tüyleri köklerinden alırken vücudun üzerindeki ölü deriyi de temizlediği için cildi yenileme işlevine sahiptir. Bacak, kol, yüz ve özel bölgelerde kullanılabilir ve uzun süreli kullanım sağladığı için sıkça tercih edilir. Kişisel bakım açısından oldukça önemli bir yere sahip olan ağda, evde yapılabildiği gibi uzmanlar tarafından da uygulanabilmektedir. 

Ağda Nedir
Ağda Nedir?

Ağda Türleri Nelerdir?

Ağdalar, kabaca geleneksel ağdalar ve ağda bantları olarak ikiye ayrılabilir. Bazı ağda türleri acısız olduğunu iddia eder ancak bu konuda ne kadar başarılı olabilirler burası bir muamma. Şimdi ağda çeşitleri nelerdir bakalım:

Boncuk Ağda Nedir?

Boncuk Ağda

Boncuk ağda, adını boncuğa benzeyen parçalı yapısından almaktadır ve partikül ağda olarak da geçer. Özel bir ağda makinesi içerisine dökülerek eritilen boncuk ağda, sonrasında bir spatula yardımı ile cilde uygulanır ve elle çekilerek istenmeyen tüylerden kurtulmanı sağlar. Pek çok kullanıcı, geleneksel ağdalara göre boncuk ağdanın daha az acılı olduğunu ve daha pratik kullanıldığını belirtmiştir.

Sir Ağda Nedir?

Sir Ağda

Sir ağda, daha sık kullanılan ve genellikle roll on/kartuş şeklinde paketlenen ağda türüdür. Sir ağda makinesi ile ya da sıcak suyun içerisinde ısıtıldıktan sonra kullanıma hazır olan sir ağda, tüylerin çıkış yönünde sürülür, ağda bezi ile çıkış yönü tersine çekilerek uygulanır.

Sir Ağda Bandı

Sir Ağda Bandı

Sir ağda bandı, kolaylıkla ısıtılabilen ve bu nedenle ağda makinesi ya da ısıtıcıya ihtiyaç duyulmayan, pratik bir ağda türüdür. El içerisinde ısıtılabilen ağda bandı, geleneksel sir ağda çeşitlerine göre daha maliyetli olabilir ve geniş vücut bölgeleri için kullanımda yeterli olmayabilir.

Kalıp Ağda Nedir?

Kalıp Ağda

Kalıp ağda, ihtiyaç duyulan ağda miktarının bir ısıtıcı içerisine koyularak eritilmesiyle kullanılır ve cilt yüzüne spatula aracılığı ile uygulanan kalıp ağda elle çekilir.

Ağda Nasıl Yapılır?

Ağda, kullanımı kolay olan ve herkesin yapabileceği epilasyon yöntemlerinden bir tanesidir. Ağda türleri nelerdir başlığının altında da belirttiğimiz gibi ağdalar genellikle birbirine benzer şekilde yapılır. Ağda makinesi ya da ısıtıcısı ile ağda daha kolay bir şekilde kullanıma hazır hale gelir. Bunun yanında, makinenin olmadığı durumlarda roll on ağda ya da çam sakızı ağda gibi türler bir tencerenin içerisine koyulan sıcak su ile hazır hale getirilebilir. Eriyen ağda, roll on ya da spatula ile istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye, sonradan kıl dönmesi gibi sorunların olmaması için tüylerin çıkış yönünde sürülür. Daha sonra ağdanın türüne göre (kalıp ya da boncuk ağdalarda elle, roll on sir ağda türlerinde ise ağda bezi yapıştırılarak tüylerin çıkış yönünün tersinde çekilir. 

Ağda Nasıl Yapılır
Ağda Nasıl Yapılır?

Ağda Hakkında En Çok Merak Edilenler

Sir ağda, uygulandıktan sonra cilt üzerinde yapışkan bir doku bırakabilir. Bu nedenle, sir ağdanın temizlenmesi için özel ağda yağları ya da ağda temizleme mendilleri kullanılır. Ancak evde ağda yağı yoksa zeytinyağı ile sir ağda temizlenebilir. Sir ağdayı temizlemeden önce, temiz bir ağda bezi ile ağda kalıntılarını almak yağla temizleme öncesinde kolaylık sağlar.

Boncuk ağda, ağda ısıtıcısına dökülür ve 15-20 dakika kadar ısıtılır. Eriyip spatula ile karıştırılabilen, homojen bir kıvama geldiğinde kullanıma hazırdır. Daha sonra spatula yardımı ile sürülür, birkaç dakika bekledikten sonra çekilir. Bu işlem, bölgede istenmeyen tüy kalmayana kadar tekrarlanır. 

Evde ağda yapmak, gerekli ekipmanlara sahip olunduğu sürece oldukça kolaydır. Edindiğin ağdanın üzerinde, nasıl uygulaman gerektiğine dair kılavuzlar bulunmaktadır. Ağda bantları, ön hazırlık gerektirmeyen pratik bir kullanıma sahiptir ancak boncuk ya da sir ağda yapmak için ağda makinesine ihtiyaç vardır. 

Sir ağdanın en pratik kullanımı roll on ya da kartuş ağdalar ile yapılandır. Sir ağda uygulamadan önce ısıtıcı haznesinde 20-25 dakika kadar ısıtılır. Ağda bezi üzerine rahatça sürülebileceği kadar ısındıktan sonra sir ağda kullanıma hazır hale gelmiştir. Sir ağda, cilt üzerine ince bir tabaka halinde uygulanır ve uygun uzunluktaki bir ağda bandı bu bölge üzerine yapıştırılır. Daha iyi sonuç için bezin üzerinde avuç içi ile birkaç defa yukarı aşağı olacak şekilde hareket etmek gerekir. Sonrasında ise, tüylerin çıkış yönünün tersinde, olabildiğince hızlı olacak şekilde ağda bezi çekilir ve yeni bir bölgeye ağda sürülerek işlem devam ettirilir. Ağda bezini yavaş çekmek hem daha fazla acıya hem de cilt üzerinde tahriş oluşmasına neden olabileceği için bu davranıştan kaçınılmalıdır.

Ağdanın fazla ısınması ve hassas bir cilt üzerinde uygulanması sonucunda ağda yanığı meydana gelebilir. Ağda yanığının geçmesi için kullanılacak ilk yöntem ise bölgeye soğuk uygulama yapılması ve cilt yüzeyinin oksijen ile temasının azaltılmasıdır. Soğuk su uygulaması bu yöntemlerden bir tanesi olsa da ağdanın ardından alerjik bir reaksiyona sebep olabileceği için bunun yerine özel soğuk jellerin kullanılması daha doğru olacaktır. Bu yöntemin ardından, yanık oluşan bölgeye aloe vera jeli sürmek, kantaron yağı uygulamak ya da süt ile cildi nemlendirmek gibi seçeneklere başvurulabilir. 

Ağda sonrasında ortaya çıkan kızarıklığın daha çabuk giderilmesi için soğuk uygulama önemlidir. Soğuk su ya da buz torbası uygulamak bölgeyi rahatlatacaktır, ancak çoğu uzman ağdadan sonra bir süre cilde su değmemesi gerektiğini de belirtmektedir. Buz torbası ise, yumuşak bir kumaşa sarılarak hafif hafif uygulanabilir. Bunun yanında, ağda öncesinde ve sonrasında doğal aloe vera jeli uygulamak hem kızarıklığı azaltır hem de acı hissini zayıflatır.

Mr. & Ms. Beauty ise Ağda uygulamasında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri.
Ağda fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat