Seni burada gördüğümüz için sevindik, hayatının en özel günlerinden bir tanesi için hazırlıklar başladı demek! Gelin makyajı, bu önemli günde saçını, gelinliğini tamamlayarak seni adeta kusursuz hale getirecek, özel bir makyaj uygulamasıdır. Biz de bu önemli gününe güzel bir katkı sağlamak, seni işin uzmanlarıyla buluşturmak için buradayız. Şimdi biraz gelin makyajından bahsedelim.

Gelin Makyajı Nedir?

Gelin makyajı, yüz tipine ve cilt rengine, gelinliğine, saç modeline uyumlu olacak şekilde uygulanan, profesyonel bir makyaj deneyimidir. Seni göz önüne çıkaracak, tüm fotoğraflarda güzel görünmeni sağlayacak ve bir kere daha herkesin sana hayran olmasına vesile olacak gelin makyajının dikkat edilmesi gereken bazı noktaları bulunuyor. 

Gelin Makyajı Nedir?
Gelin Makyajı Nedir?

Gelin Makyajı Nasıl Olmalı?

Gelin makyajı nasıl olmalı sorusunun ilk cevabın olarak “kararında olmalı” cevabını verebiliriz. Ayrıca, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yüz tipine, cilt ve göz rengine, göz yapısına, saç modeline, gelinliğine uyum sağlayacak, profesyonel bir makyaj olmalı. Bu denge, makyajın ağırlığı ile de korunmalıdır: aşırı bir makyaj, kendini öne çıkarıp üzerine yönelen dikkatin odağını değiştirebilir, tersine çok hafif bir makyaj da özensiz davrandığın izlenimini oluşturabilir. Bu nedenle, düğünün olduğu o muhteşem günde güzelliğini ön plana çıkaracak, doğru renk ve tonlarının kullanıldığı, yüz yapısına ve hatlarına uygun, doğal görünen ve dikkatleri doğru noktaya çekmeyi başarabilen bir gelin makyajı gerekli.

Doğal Gelin Makyajı
Doğal Gelin Makyajı

Doğal Gelin Makyajı

Her gelin adayının istediği, tam kararında yapılmış doğal gelin makyajı için profesyonel bir dokunuşa ihtiyaç duyabilirsin, nihayetinde bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını istiyoruz. Bu nedenle işi şansa bırakmamakta fayda var. 

Doğal ve sade gelin makyajı modelleri incelendiğinde, pek çoğunda gözlerin ön plana çıkarıldığını fark ediyoruz, ancak abartılı bir şekilde değil de göz rengi ve yapısına uygun olarak tabii ki. Bu nedenle, göz makyajı, gelin makyajı içerisinde en önemli bölümlerden bir tanesi. Gelin makyajı sade yapıldığında, aşırı dikkat çekici renklerin kullanılmadığını ve farlarda göz rengine uygun renk tonlarına yer verildiğini görüyoruz. Bunun yanında, yüzün doğal tonuna uygun fondöten, bronzer ve aydınlatıcı kullanılıyor. Dudaklar için ise nude tonlarına yakın, makyajın doğallığına doğallık katan, tamamlayıcı renkler tercih ediliyor.

Son zamanlarda ünlülerin de doğal gelin makyajını sıkça tercih etmeleriyle bu tür son derece popüler hale geldi. Gelin makyajı instagram ya da Pinterest gibi sosyal medya platformlarında çokça paylaşılıyor ve doğal gelin makyajı bu paylaşımlar arasında oldukça yaygın.  

Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Gelin makyajı, temelde gece makyajı ile benzer adımlara sahip ancak çok daha kişisel bir etkinliğe yönelik olduğu için daha fazla özen istiyor. Bu nedenle kendine uygun olan makyajı seçmen çok önemli. 

Şimdi adım adım gelin makyajı nasıl yapılır inceleyelim:

 • Düğün hazırlıkları yapılırken, tıpkı gelinliğinin ya da saç stilinin provasını yaptığın gibi gelin makyajının da provasını yapmalısın. Bu, nihai gelin makyajından önce güçlü ve zayıf yönlerini fark ederek stilini geliştirmeni sağlayacaktır. 
 • En güzel gelin makyajı için ışıl ışıl bir cilt çok önemli. Bu nedenle büyük gün gelmeden cilt bakımını aksatmamalı, makyaj öncesinde cildine uyum sağlayan bir nemlendirici ile yüzünü makyaja hazır hale getirmelisin. 
 • Cildi güzelce nemlendirdikten sonra sırada makyaj bazı var. Makyaj bazı, nemlendirdiğin cildini makyaja hazır hale getirir. Dilersen gözlerin için özel bir baz da kullanabilirsin, böylece göz makyajını desteklemiş olursun.
 • Kendin için en mükemmel fondöteni bulmak ise bir sonraki adım. Cilt tonun ve cilt tipin ile eşleşen fondöteni bulmak gelin makyajı için son derece kritik bir nokta. 
 • Fondöteni tüm yüzüne ve boynuna ince bir tabaka halinde, güzelce yayılacak şekilde uygulamalısın. Böylece sade gelin makyajı elde edebilirsin. 
 • Cildin üzerindeki lekeler varsa onları gizlemek için kapatıcı kullanabilirsin. 
 • Sırada göz makyajı var! Gelin makyajının en can alıcı noktalarından biri olan göz makyajına hafif ve nude tonlarındaki renkler ile başlayıp, göz şekline göre rengi koyulaştırabilirsin. Yine de çok koyu renk tonları kullanarak makyajına gölge düşürmemelisin.
 • Eyeliner, maskara ve takma kirpik ile göz makyajını tamamlayabilirsin. Bunun yanında kaşlarını doğru bir şekilde şekillendirebilir ve kaş farı ya da kalemi kullanarak onları belirgin hale getirebilirsin. 
 • Yüz tipine göre elmacık kemiklerinin altında olacak şekilde bronzer kullanabilirsin, böylece yüzün daha ince ve elmacık kemiklerin çıkık görünecektir. Ancak bu uygulamayı doğru yapmalısın, aksi halde yüzün istediğinden çok daha uzun görünebilir.
 • Burun ve göz çevrene highlighter uygulayarak yüzünün aydınlık görünmesini sağlayabilirsin. Doğal bir makyaj için kararında aydınlatıcı kullanman gerektiğini hatırlatalım.
 • Son olarak, göz makyajın ve ten rengin ile uyumlu bir ruj sürerek makyajı tamamlayabilirsin. Uzun saatler boyunca makyajının bozulmaması için makyaj sabitleyicisi kullanmayı da unutma!

Gelin Makyajı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise gelin makyajı için nelere dikkat edilmeli oluyor. Bu yüzden gelin makyajı yaparken dikkat etmen gereken bazı noktaları sıraladık:

 • Cildinin soluk görünmemesi için, SPF içerikli güneş koruyucu özellikleri olan ürünlerden ve açık renkli pudralardan uzak durmalısın.
 • Kullandığın maskaranın suya dayanıklı seçmelisin, duygusal anlara karşı hazırlıklı olmakta fayda var! 
 • Fazla ışıltı çekici gelebilir ancak gülüşünle ve mutluluğunla bu ışıltıyı zaten yakalayacaksın. Bu nedenle tavsiyemiz, tüm makyaj için doğal renklere bağlı kalmandan yana. 
 • Ruju tabakalar halinde sürmek hem daha kalıcı olacak hem de daha dolgun dudaklara sahip olmanı sağlayacaktır. Rujunu sürdükten sonra ince bir katman halinde bunu tekrarlayabilir, son olarak hafif bir gloss kullanabilirsin. 
Gelin Makyajı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Gelin Makyajı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin Makyajı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Profesyonel gelin makyajı, makyaj için en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Bunun yanında, daha gösterişli ve kusursuz bir makyaj için porselen gelin makyajı tercih edilmektedir. Son dönemlerde en çok tercih edilen gelin makyajı ise doğal, hafif gelin makyajı olmuştur. Bizim tavsiyemiz ise, gelinliğinin modeli de dikkate alınarak profesyonel doğal gelin makyajından yanadır.

Porselen gelin makyajı, yukarıda sıraladığımız adımlar takip edilerek yapılır ancak kullanılan malzemelerin kapatıcılığı, renk tonları ve yoğunluğu daha fazladır. Böylece tüm cilt kusurları kapatılır.

Gelin makyajı bu işin uzmanları tarafından güzellik salonlarında ya da eve davet edilerek yaptırılabilir. Gelin makyajı için seni tanıyan, uzmanlığına güven duyduğun birini tercih etmek önemlidir. 

Mr. & Ms. Beauty ise Gelin Makyajı uygulamasında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri.
Gelin Makyajı fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat