Hint kınası, kınayı pek de sevmeyenler için alternatif bir kına olarak kullanılıyor. Özellikle kına gecesi sırasında tercih edilen hint kınası cilt üzerinde uzun süre kalıcılığa sahip ve vücutta çeşitli desenler oluşturularak estetik bir görünüm sergileyebiliyor. Kına gecesi gibi etkinliklerde kullanılmasının yanında, saç boyama için de sıkça tercih ediliyor hint kınası. 

Hint Kınası Nedir?

Hint kınası, kökenlerini Pakistan ve Hindistan coğrafyasında yetişen kına/hinna adlı bitkiden alır. İlk kullanımı, vücudu çeşitli hastalıklardan korumaya yönelik iken günümüzde büyük oranda bu işlevini kaybederek estetik görünümü için kullanılmaya başlamıştır. Kına bitkisinin yapraklarının önce kurutulması sonrasında öğütülerek toz haline getirilmesi ile hazırlanan hint kınası, vücuda uygulandığında klasik kınaların aksine siyah bir renk ortaya çıkarır. 

Hint Kınası Nedir?
Hint Kınası Nedir?

Hint Kınası Nasıl Yapılır?

Hint kınasının kullanımı, uygulanacak bölgeye göre değişiklik gösterir. Hint kınası dövme amacıyla uygulandığında hangi adımların takip edildiğine bir bakalım: 

 • Hint kınası, içerisine bir miktar oksijenli su karıştırılarak homojen bir karışım haline gelene kadar karıştırılır. 
 • Yapılmak istenen dövmenin şekli, cilt üzerine bir kalem yardımı ile çizilebilir. 
 • Dilersen, aydınger kağıdın üzerine bir HB kalem ile istediğin deseni de çizebilirsin. 
 • Dövmenin uygulanacağı alana roll on deodorant uygulanır, böylece aydınger kağıdın iyice yapışması sağlanır. 
 • Bir kürdan yardımı ile hint kınası alınır ve kağıt üzerinden modelin hatları takip edilerek kına uygulamasına başlanır. 
 • Hint kınası desenleri tamamlanana kadar bu şekilde devam edilir. 
 • Sonrasında, kınanın kuruması için birkaç saat beklenir ve kına yıkanır. 

Peki, hint kınası saça nasıl yapılır? Bunun için ise şu adımlar takip edilir: 

 • Saç uzunluğuna göre hint kınası ayarlanır. Uzun saçlar için 2-3 paket, kısa saçlar için ise 1 paket hint kınası gereklidir. 
 • Paket, kınanın hazırlanacağı kabın içerisine boşaltıldıktan sonra 1 yemek kaşığı kadar limon, aynı miktarda badem yağı veya zeytinyağı üzerine eklenir. 
 • Boyaya benzer bir kıvam halini alana kadar karıştırılır. 
 • Eldiven giyerek hint kınasının cilde renginin çıkması engellenir. Saçın köklerinden başlayarak saç uçlarına doğru hazırlanan hint kınası karışımı sürülür. 
 • Hint kınası saçta bir saat kadar bekletildikten sonra yıkanır. 
Hint Kınası Modelleri

Hint Kınası Modelleri

Hint kınası modelleri, genellikle etnik şekillere sahiptir. Çiçek ve yaprak gibi hint kınası desenleri sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanında girdap, kiş, kalp, hörgüç, damla, dalga, nokta, sarmal, piramit, çizgi ve takip gibi pek çok farklı desen hint kınası şekilleri arasında yer alır. Hint kınası dövme modelleri, hint kınası uygulama setleri içerisinde şablon şeklinde de satılmaktadır. Bu kalıplar, hint kınası tecrübesi olmayanlar için kılavuzluk yaparak büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanında, Hint kınası uzmanlar tarafından da uygulanabilir ve sonucunda oldukça profesyonel, hoş bir görünüm ortaya çıkar. 

Hint Kınası Renkleri

Hint kınası, farklı renklere sahiptir. Siyah hint kınası bu renkler arasında en bilinenlerden bir tanesidir. Saçını siyah renkli hint kınası ile boyayarak parlak ve sağlıklı görünen bir renge ulaşmak mümkündür. Bunun yanında hint kınası kızıl renk elde etmek için de kullanılmaktadır. Hint kınası ile boyanan saçlarda, saç boyalarının aksine akma yaşanmaz ve saç rengi oldukça parlak görünür. Ek olarak, kestane rengi ile sonuçlanan hint kınaları da bulunmaktadır. Yine, parlak kahve tonlarında bir görünüm ortaya çıkar. Son olarak beyaz hint kınası yapılan ve oldukça hoş görünen dövme modellerinin de olduğunu belirtelim. Satın almadan önce, ürünün istediğin renkte hint kınası olduğuna dikkat etmen etkili sonuçlar alman için yeterli olacaktır. 

Hint Kınası Renkleri

Hint Kınası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hint kınası, oksijenli su ile karıştırılarak hazırlanır ve ardından kürdan ile cildin üzerine yapıştırılan hint kınası modelleri üzerine uygulanarak tamamlanır. Bir süre kuruması için bekletildikten sonra yıkanır. 

Hint kınası, çıkarılmadığı takdirde vücutta uzun süre kalabilen bir kınadır. Hint kınasını çıkarmak için, limon ve karbonat bir macun haline getirilerek kına uygulanmış bölgeye sürülür. Ortalama 10 dakika bekledikten sonra, temiz bir diş fırçası ya da banyo lifi ile cildi tahriş etmeyecek şekilde ovulur, eğer kına çıkmazsa işlem tekrarlanır. Bunun yanında kınanın üzerine zeytinyağı uygulayıp birkaç saat bekletmek de kınanın çıkma süresini düşürecektir. 

Hint kınası, saçın hacmine ve uzunluğuna göre bir ya da birkaç paket olarak karışım kabına alınır, üzerine limon suyu ve badem yağı eklenerek homojen bir kıvama getirildikten sonra saça uygulanır. İşlemin ardından bir saat kadar rengin saça işlemesi için bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir. 

Hint kınasını saçtan çıkarmak için limon ve karbonat karıştırılır, ardından hafifçe nemlendirilmiş saça sürülür. Saçın her yerine sürülen karışım bir havlu, bone, poşet ya da streç film ile kapatılır, 40-45 dakika kadar bekletilir ve ardından durulanır. Diğer bir yol ise saçın gün içerisinde üç dört kere yıkanmasıdır, böylece saçlar daha çabuk kınadan arınır. Saçtan hint kınasını çıkarmak için hindistan cevizi yağı ya da limonlu elma sirkesi ve yoğurt da kullanılabilir.  

Hint kınası, dövme için kullanıldığında içerisine oksijenli su katılarak hazırlanır. Saça uygulandığında ise, kınanın içerisine limon suyu ve badem yağı ya da zeytinyağı eklenir. Her iki durumda da kına ile içerisine katılan diğer malzemeler homojen bir kıvam alana kadar karıştırılır. 

Mr. & Ms. Beauty ise Hint Kınası uygulamasında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri.
Hint Kınası fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat