Kadın – Erkek fark etmeksizin bakımına önem veren kişilerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden olan manikür ve pedikür uygulamaları hakkında konuşacağız. En çok tercih edilen kişisel bakım işlemlerinden olan manikür ve pedikür görünümünü tamamlamanın en iyi yollarından biri. Bunun yanında doğru tırnak uzamasını da sağladığı için oldukça sağlıklı bir seçenek. 

Manikür ve Pedikür tırnaklarımızın çok daha intizamlı ve hoş görünmelerini sağlamak için yapılan kozmetik bir uygulamadır. El ve ayak tırnaklarına uygulanan bu işlemler yaklaşık 10-15 gün aralıklarla tekrarlanabilir.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür temelde sulu ve kuru (medikal) manikür olarak ikiye ayrılır. Bu yazıda ikisinden de detaylı olarak bahsedeceğiz.

Klasik (Sulu) Manikür

Bu işlem bu zamana kadar çoğu kişinin aşina olduğu bir uygulamadır. Manikür uygulamasının daha rahat yapılabilmesi için tırnaklar temizlenmelidir. Varsa ojeler çıkarılmalı ve tırnak yağdan arındırılmalıdır. İşlem öncesi tırnaklar bir solüsyon içerisinde bekletilir ve tırnak etlerinin yumuşaması sağlanır. Yumuşayan tırnak etleri manikür makası yardımı ile kesilir ve çok daha temiz bir çalışma yüzeyi oluşturulur. Ardından tırnak yüzeyi ve uçları törpülenerek istenen şekil verilir (badem, küt, oval, sivri vb.). Daha sonrasında ise tırnak diplerinde kalan etler tahta bir çubuk yardımıyla ittirilir. Çoğu mekan tırnak diplerindeki etleri kesse de ittirmek tırnak sağlığı açısından çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Tüm bu işlemlerin ardından el ve tırnaklara bakım yağı ya da besleyici bir krem uygulanarak hafifçe masaj yapılır. Ardından isteğe göre tırnağa french, normal oje ya da kalıcı oje de uygulanabilir.

Manikür Nasıl Yapılır
Medikal (Kuru) Manikür

Medikal (Kuru) Manikür

Yakın bir zamanda hayatımıza giren medikal manikür, sağladığı avantajlar doğrultusunda sıklıkla tercih edilir. Medikal manikürü klasik manikürden ayıran en önemli iki etken bu işlemde tırnakların suda bekletilmemesi ve elektrikli törpü başlıkları kullanılmasıdır. Tırnaklar suda bekleyip yumuşamadıkları için işlem sırasında herhangi bir kırılma ya da deformasyon yaşanmaz. Bunun yanında ince iş gerektiren tırnak kısımları da çok daha temiz bir biçimde törpülenebilir. İşlem öncesi tırnaklar iyice temizlenir. Ardından elektrikli törpü yardımıyla tırnak, fazla et ve kütiküllerden arındırılır. Daha sonra elektrikli sivri uç yardımı ile tırnak diplerindeki bozukluklar giderilir ve tırnak formu düzeltilir. Bunun yanında eğer tırnak yüzeyinde herhangi bir dalgalanma söz konusu ile yuvarlak başlıklı bir uç yardımı ile bu sorun giderilerek pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi sağlanır. Daha sonrasında istenen tırnak formu verilir ve silikon bir uç ile tırnak yüzeyi parlatılarak işlem tamamlanır.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Pedikür kelimesinin kökenini inceleyecek olursak, bu terim Fransızcadan dilimize geçmiştir. Pédi (ayak) ve Cure (bakım) kelimelerinin birleşiminden oluşan bu terime uygulama olarak ise çok önceleri farklı bir coğrafyada rastlanmıştır. Eski mısırda daha önceleri firavunlara pedikür yapıldığına dair birçok bulguya da rastlanmıştır. 

Pedikür, gün içinde en çok yorulan ve bakıma en çok ihtiyacı olan organımız olan ayaklara uygulanır. Pedikürde amaç tırnakların çok daha sağlıklı görünmesi ve varsa çeşitli tırnak rahatsızlıklarının da düzeltilmesini sağlamaktır. Bunun yanında pedikür çeşitli tırnak rahatsızlıklarının da tedavi edilmesine yardımcı olduğu için yürüme alışkanlıklarına dahi etki edebilir. Tırnak batması gibi rahatsızlıkları olan kişiler için hayat kolaylaştırıcı bir uygulamadır. Bunun yanında pedikür sonrası tercih edilebilecek diğer bakımlar, (Nasır tedavisi, mantar tedavisi, tırnak yatağı tedavisi gibi) kişi sağlığını da büyük ölçüde etkileyebilir. Bunun yanında özellikle yılın belirli aylarında giyilen sandalet ve terlik gibi ayakları açıkta bırakan ve nefes almasını sağlayan ürünler tercih edildiğinde de manikür ayakların oldukça hoş görünmesini sağlar.

Öncelikle tırnaklar varsa ojeden ve sonrasında yağdan temizlenir. Daha sonrasında ise tırnak boyu kısaltılır. Uzun tırnaklar ayakkabı içerisinde hasar görerek tırnak yatağının da bozulmasına sebebiyet verebilir. Ardından ılık solüsyonda bekletilen tırnak etleri yumuşatılır, yumuşayan tırnak etleri manikür makası yardımı ile kesilir. Salonun yaptığı işleme göre peeling bakım da yapılabilir. Son olarak isteğe göre french, klasik oje ve kalıcı oje uygulamaları da yaptırılabilir.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Manikür ve Pedikür Fiyatları

Manikür ve Pedikür uygulaması için ise ücretlendirme her salonda uygulanan işlem kalitesine ve kullanılan ürünlere göre farklılık gösterebilir. En sağlıklı sonucu elde etmek için işini bilen profesyonelleri tercih etmede büyük fayda var. Mr&MsBeauty ise manikür ve pedikür uygulamalarında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri. Manikür ve pedikür fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat