Bu yazıyı okuyorsan, kendinde değişim yapmanın zamanı çoktan gelmiş de geçiyor demektir. Çıktığı günden bu yana oldukça çokça rağbet gören ombre hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan, doğru yerdesin. Büyük ya da küçük çaplı, yani tamamen senin zevkine göre yaptırabileceğim ombre modelleri yapıldığı andan itibaren havanı değiştirebilir. Her saç rengine uygun teknikleri ile kendine en uygun olanı seçebileceğin ombre, yaptırdığın andan itibaren vazgeçilmezin olacak bir işlem.

Ombre Nedir?

Ombre, Fransızca’da gölge anlamına gelir. Yani saçının doğal görünümünü bozmadan renklendirme/gölgelendirme yapılmasını sağlayan bir tekniktir. Ombre işleminde amaç her zaman doğal ve birbiri ile uyumlu ton geçişleri elde etmektir. Diğer boyama işlemlerinden onu ayıran en önemli özelliği ise budur. Dip tonlar olabildiğince doğal tutularak, uçlara doğru istenilen renk kademeli bir biçimde tonlanarak elde edilir. Böylelikle saçın yapısına çok fazla müdahale edilmeden doğal ışıltılar kazandırılması sağlanır.

Ombre Nedir
Ombre Nedir

Ombre Nasıl Yapılır?

Bu işleme başlamak için öncelikle istenen ve saça uyacak ton aralığına karar verilmelidir. Bu noktada seçim tamamen sana ait. Kuaföre gitmeden önce biraz araştırma yapman ve seçenekler belirlemen işini kolaylaştırabilir. Fakat, her tonun her saça yapılamayacağını, işlem görmüş ve yıpranmış saçların bazı renkleri yaptıramayacağını belirtmekte de fayda var. 

  •  Eğer mevcut saçlarının dip ve uçları bariz farklar bulunuyorsa, ya da daha öncesinde ombre işlemi yaptırdıysan; daha nötr bir ton eldesi için pigmentasyon işlemi uygulanması gerekir. Bu işlem dip ve uçlar arasındaki farkı en aza indirerek saçı boyaya hazırlar. 
  • Doğal geçişler için açıcı öncesi saça krepe yapılır, böylelikle saçlar boyandığında degrade edilmiş bir renk elde edilir. 
  • Seçtiğin rengin uygulanması için saçlarının açılması gerekir. Sadece ufak geçişler istiyorsan, saçına uygulanacak açıcı miktarının oldukça az olacağını, cesur geçişler elde etmek istiyorsan da kullanılacak açıcı miktarının fazla olacağını bilmelisin. Açıcıların saçlarına verdiği zararı en aza indirmek için ise keratin bakımı da yaptırabilirsin. 
  • Rengi açılan saçlar bir süre bekletildikten sonra besleyici şampuan ve kremler ile yıkanarak nemlendirilmesi sağlanır.
  • Yıkanan saçları istenilen rengi verebilmek için cila atma işlemi uygulanır. Bu cila aynı zamanda saç renginin uzun süre saçta kalmasını da sağlar.

Son olarak, ombre gibi bir işlemin ev ortamında yapıldığında kişiye istenilen sonucu vermeyeceğini bilmelisin. Kullanılan ürünlerin kalitesi ve uygulama tekniği profesyonel kuaförlerinkinden çok daha farklı olduğu için sonuç da büyük ölçüde farklılık gösterir. Bu sebeple saçlarını güvendiğin bir kuaföre yaptırmak akıllıca bir seçim olacaktır.

Ombre Modelleri

Ombre modelleri istenilen renge göre oldukça fazla çeşitlilik gösterebilir. Bu sebeple onları bir kıstas çerçevesinde sınıflamak neredeyse imkansızdır. Onlarca farklı renk kombinasyonunun uygulanabileceği ombre işlemi tamamen kişinin zevkine göre yapılabilir. Kızıl ombre, siyah saça ombre, küllü sarı ombre ya da gri ombre gibi seçenekler popüler modeller arasındadır. Bunun yanında pembe, mavi ya da mor gibi renkler de özgür ruhlu kişiler için alternatif ombre modelleri arasında yer alır.

“Saç boyum kısa olsa da ombre yaptırabilir miyim?” diye düşünüyor olabilirsin. Bu işlem için saçlarının uzun olmasına ise gerek yok, Mr&MsBeauty gibi profesyonel yerlerde istediğin modeli saç uzunluğu farketmeksizin elde edebilmen mümkün. “Saçlarım oldukça yıprandı, bu durumda ombre uygulaması yaptırabilir miyim?” sorusunun cevabı ise şimdilik hayır. Çünkü işlem sırasında yapılan krepe ve uygulanan açıcılar yıpranmış saçlarına hasar verebilir. Öncelikle düzenli yaptıracağın bakımlar sayesinde saçlarını güçlendirebilir, daha sonrasında ise istediğin modeli yaptırabilirsin.

Ombre Modelleri
Ombre İşleminin Kalıcılığı
Ombre İşleminin Kalıcılığı

Ombre İşleminin Kalıcılığı

Bu işlemin kalıcılık süresi, kişinin saç alışkanlıkları ile doğru orantılıdır. Örnek vermek gerekirse, platin ya da açık saçlı ombre işleminin ardından kullanılacak şampuan büyük önem taşır. Bu işlem sonrası kullanılacak günlük şampuanlar elde edilen sarıları turunculaştırabilir, bu da istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple kuaförler bu renkleri seçen kişilere mor şampuan kullanmaları önerisinde bulunurlar. Böylelikle saç rengi bir sonraki boyamaya kadar korunabilir. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Koyu saça ışıltılı kahveler atılan bir ombre modeline mor şampuan kullanmak, saçların rengini açacağı için elde edilen renk geçişi kaybolabilir. Bu sorunların tümünün önüne geçebilemek adına kuaförün önerilerini dinlemek önem taşır. 

 Bunun yanında ombre uygulanan saçların günlük şekillendirme rutini de saç rengini korunmasında büyük rol oynar. Açık sarıya tonlarına sahip modellerin şekillendirme işlemlerinde kullanacağı ısı seviyesi çok yüksek olmamalıdır. Yüksek ısıda şekillenen saçlar zamanla kırılabilir ve hatta kopabilir. Bunların yaşanmaması için ise saçlara duş sırasında saç kremi uygulanabilir, haftalık saç maskeleri yapılabilir ya da kurutma öncesi uygulanacak yağlar ile saçlar ısıdan korunabilir. Böylelikle sağlıklı biçimde uzayan saçlarının rengin çok daha uzun bir süre boyunca koruyabilirsin.

Ombre Fiyatları

Ombre için ise ücretlendirme her salonda uygulanan işlem kalitesine ve kullanılan ürünlere göre farklılık gösterebilir. En sağlıklı sonucu elde etmek ise işini bilen profesyonelleri tercih etmede büyük fayda var. Mr&MsBeauty ise Ombre uygulamasında  tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri. Ombre fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat