Cildimiz bizim hakkımızda pek çok şey söyleyebilir. Özellikle bakımsız, yağlı ya da kuruluktan dökülen ciltler bazı rahatsızlıklar hakkında bize ipucu verebilir. Bunun yanında sağlıksız bir cilt görünümü sağlığımızın yanında sosyal yaşantımızı dahi kolaylıkla etkileyebilir. Dış etkenlerden kolaylıkla etkilenebilen cildimize düzenli bakım yapmak ise bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde toz, duman ve kirli hava gibi pek çok negatif durum gözeneklerimizin tıkanmasına neden olabilir. Bunun yanında doğru biçimde temizlenmeyen makyaj da cildimizin nefes almasını engelleyen faktörlerden birisidir. Bu sorunların çözümü için en basit yol tonik uygulaması olarak görülse de bu yol yeterli olmayacaktır. Bunun sebebi ise cilt tabakamızın en üzerinde bulunan ölü deriden yüzümüzü tonik yardımı ile arındıramayacak olmamızdır. Bu durumda ise en iyi çare Peeling uygulamasıdır. Bu uygulamada asıl amaç gözeneklerin açılması, cildin ölü deriden arındırılarak parlak ve canlı bir görünüme kavuşturulmasıdır. Bu sayede cilt çok daha sağlıklı ve pürüzsüz görünür. Piyasada çok fazla peeling çeşidi bulunduğundan kişi kendi en doğru sonucu almak için bir uzmana danışarak cildine en uygun yöntemi seçmelidir.

Cilt Tipine Göre Peeling Uygulamaları

 Cildin düzenli bakımını sağlamak adına evde yapılan peelingler cildi günlük tozdan ve kirden arındırabilir. Fakat bu uygulamalar cildi derinlemesine temizleyemez. Bunun yanında kozmetik marketlerde kullanılan bazı ürünler cilt tipine uymayabilir ve çeşitli reaksiyonlara da sebebiyet verebilir. Bu sebeple bazı zaman aralıklarında profesyonel bir yardım almak cilt sağlığımızı korumamız açısından önemlidir. 

  • Kuru Ciltler

Kuru ciltler herhangi bir yanlış uygulamaya karşı kolayca reaksiyon göstermeye yatkındırlar. Bu sebeple kuru ciltlerin bakımına ekstra özen gösterilmelidir. Kullanılan ürünlerin asit içermemesine dikkat edilmelidir. Diğer türlü tahriş gibi sorunlar baş gösterebilir. İşlemin ardından cilde mutlaka nem takviyesi yapılmalıdır.

  • Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlere uygulanacak peeling işlemlerinde asit içeren ürünler rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü yağlı ciltler bu maddeye ve bundan ötürü oluşacak herhangi bir tahrişe göre dayanıklıdırlar. Bu cilt tipinde cildin fazla yağdan arındırılarak nem dengesinin korunması amaçlanır.

  • Karma Ciltler

Bu cilt tipine sahip kişiler için de en doğru uygulama farklı alanlara farklı işlem uygulanmasıdır. Çoğunlukla yağlı olan T bölgesini arındırıcı bir işlem uygulanması gerekirken yanak ve ağız çevresi gibi çok daha kuru bölgelere sadece arındırıcı ve nemlendirici bakım yapılması çok daha doğru olacaktır.

Cilt Tipine Göre Peeling Uygulamaları
Cilt Tipine Göre Peeling Uygulamaları
Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Peeling Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere peeling çeşitleri kişinin cilt tipine göre değişim gösterebilmektedir. Peeling uygulaması ciltte uygulamanın derinliğine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple yapılan işlemler de birbirinden farklı olabilir. Bu sebeple peelingin de uygulama şekli de bu kriterlere göre değişebilir. Bu işlemler asit içerdiği için evde denenmemelidir,  Mr&MsBeauty gibi profesyonel adreslerce yapılması daha uygundur. 

  • Yüzeysel Peeling (Hafif Kimyasal Peeling)

 Bu peeling çeşidinde kullanılan asit miktarı oldukça düşüktür. Bu sebeple tedavide meyve asidi, resorsinol ve  glikolik asit gibi asit türleri tercih edilebilir. Asıl amaç cildi çok fazla tahriş etmemektir. Yüzeysel peeling işleminde cilt, dış etkenlerden zarar görmüş en dış katmanı (epidermis) tabakasından arındırılır. Cilt için temel bir temizlik sağlamasının yanı sıra kuruluk, cilt tonu eşitsizliği ve belirgin ince çizgiler de bu uygulama ile düzeltilebilir. Uygulamanın yaklaşık iki ayda bir tekrarlanması önerilir.

  • Orta Derinlikte Peeling (Orta Kimyasal Peeling)

Bu işlem cildi derinlemesine temizlemesinin yanı sıra ciltte oluşan renk dengesizliklerini de nötrleyerek temiz bir görünüm elde edilmesini sağlar. Cildi epidermis ve dermis tabakalarından arındırarak çok daha derin bir uygulama yapılmasını sağlar. Bu işlemde uygulanan asit oranı daha yüksektir ve Glycolic gibi asitler kullanılabilir. Ayrıca bu işlem sivilce izlerinin tedavisinde de kullanılabilmektedir. Tedaviyi bir rutin haline getirmek ise kalıcılık süresini artırabilir. Uygulama sonrasında cilt bir süre kızarır, sonrasında cilt rengi koyulaşır ve birkaç gün sonra soyulmalar başlanır. İşlemden bir hafta sonra ise sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkündür.

  • Derinlemesine Kimyasal Peeling

Derinlemesine kimyasal peeling oldukça ciddi bir işlemdir. Bu sebeple geri dönülemeyen sonuçlar yapılmaması için sadece işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Oldukça ciddi bir cilt soyma işlemi olduğu için bazı durumlarda anestezi dahi gerektirebilir. Bu işlemle cilt tedavi edilebilir. Bunun yanında derin kırışıklıklar ve prekanseröz lezyonlar İşlem sonrası görülen reaksiyonlar bir aya kadar sürebilir ve bu süre içerisinde ilaç takviyesi de alınabilir. Bu işlemin sadece bir kez yapılabileceğini belirtmekte fayda var.

Tüm bu uygulamaların yanında fiziksel ya da lazer peeling gibi seçenekler de yaptırılabilir. Fiziksel peeling fırça ya da cilde zarar vermeyecek pürüzlü bir ekipmanın yanında peeling ürünleri kullanılarak yapılabilir. Lazer peeling ise küçük cilt kusurlarını onarmak ve yenilemek için kullanılan bir işlemdir.

Peeling Fiyatları

Peeling uygulaması için ise ücretlendirme her salonda uygulanan işlem kalitesine ve kullanılan ürünlere göre farklılık gösterebilir. En sağlıklı sonucu elde etmek için işini bilen profesyonelleri tercih etmede büyük fayda var. Mr&MsBeauty ise peeling uygulamasında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri. Peeling fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat