Düğün, mezuniyet, davet ya da parti gibi özel etkinliklere katılırken makyajımızın da özel olmasını isteriz. İşte tam bu noktada imdadımıza porselen makyaj yetişir. Son yıllarda doğal makyaj trendleri porselen makyajı biraz gölgede bırakmış olsa da porselen makyaj hala can kurtarıcı bir nitelik taşıyor. Bunun nedeni ise porselen makyajın yüksek kapatıcılığa sahip bir makyaj türü olmasından ileri geliyor. Peki, sıkça duyduğumuz porselen makyaj nedir, porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen Makyaj Nedir?

Porselen makyaj, ciltteki tüm kusurları kapatacak niteliğe sahip bir makyaj türüdür. Cilt renginin eşitlendiği ve cildin pürüzsüz bir hal aldığı porselen makyaj sonucunda, porselen bebeklerin cildine benzer, kusursuz bir görünüm ortaya çıktığı için adı bundan ileri gelir. Porselen makyaj evde yapılabilir, ancak profesyonel bir porselen makyaj uygulaması daha başarılı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Porselen Makyaj Nedir
Porselen Makyaj Nedir?

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabı, normal makyaj süreçleri ile büyük oranda benzerlik gösterir ancak kullanılan malzemelerin niteliği ve yoğunluğu gibi noktalarda onlardan ayrılır. Şimdi adım adım porselen makyaj yapımı nasıldır inceleyelim:

  • İlk olarak cildi temizlemek ve ardından da nemlendirmek önemlidir. Cildin nem kazanarak sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan nemlendirici maskeler kullanılabilir. Bu, hem makyajın daha iyi uygulanmasını hem de daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.  
  • Porselen gelin makyaj modelleri sıkça tercih edilen makyaj türlerinden bir tanesidir. Böyle önemli bir günde istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için, makyaj uzmanı ile daha önceden makyajın provasının yapılması, makyajda kullanılacak malzemelerin denenmesi önemlidir. 
  • Cilt nemlendirildikten sonra, makyajın kalıcılığının artması için baz uygulanır. Makyaj bazı, makyaj için cildi hazırlama fonksiyonuna da sahip olduğu için diğerlerinde olduğu gibi porselen makyaj yapılışı sırasında atlanmaması gereken bir adımdır. 
  • Bazdan sonra, cilt rengi ile uyumlu ve kapatıcılık özelliği yüksek fondöten kullanılır, cilt üzerinde iyice dağıtılması sağlanır. 
  • Cilt kusurlarını gidermek için cilt renginden biraz daha açık renge sahip bir kapatıcı/concealer da uygulanır. Kapatıcı uygulanırken yüz yapısı dikkate alınır ve doğru noktalara kapatıcı uygulamak önemlidir. Kapatıcı sonrasında ise transparan pudra sürülür, böylece makyaj sabitlenerek daha kalıcı bir hal alır. 
  • Elmacık kemiklerinden yukarıya doğru uygulanacak allıklar cildin solgun görünmesini engelleyecektir. 
  • Porselen makyaj için göz makyajı önemli bir niteliğe sahiptir. Göz makyajında gözlerine baz uygulayarak göz makyajı daha kalıcı bir hale getirilir. Ardından far ve eyeliner uygulanır. Dolgun kirpiklere sahip olmak için buna yönelik olarak suya dayanıklı maskara, kirpik kıvırma makası ve takma kirpik kullanılır, böylece gözler ön plana çıkarılmış olur. 
  • Porselen makyaj yapımı son adımında ise ruj uygulanır. Mat renklere sahip rujları tercih etmek porselen makyaj için doğru bir seçim olacaktır.
Evde Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?
Evde Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Evde Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj genellikle güzellik salonları ile özdeşleşmiş bir şey ancak evde de yapılabilir. Daha öncesinde makyaj yapma deneyimine sahip olmak bu noktada önemli çünkü porselen makyaj hatayı pek de mazur gören bir türdür diyemeyiz. Yukarıda sıraladığımız porselen makyaj yapımı aşamaları evde porselen makyaj nasıl yapılır sorusu için de geçerlidir ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktaları da belirtmekte fayda var. 

Porselen makyaj seti, evde yapacağın porselen makyajın için gereklidir, bu sayede daha kolay bir şekilde makyajını tamamlarsın. Porselen makyaj seti fiyatları ise, genellikle 80 ve 300 TL arasında değişmektedir. Porselen makyaj malzemeleri arasında, nemlendirici, makyaj bazı, kapatıcı, föndoten, pudra, allık, far paleti, maskara, eyeliner, kaş kalemi ve ruj bulunur. Bu malzemelere sahip olduktan sonra, porselen makyaj video aracılığı ile evde yapılabilir.

Porselen Makyaj Hakkında Merak Edilenler

Porselen makyaj, yoğun ve suya dayanıklı olduğu için temizlemesi biraz daha zordur. Bu nedenle, makyaj çıkarma etkinliği yüksek makyaj temizleyici solüsyonlar tercih etmek gereklidir. Bu solüsyonlarla ilk olarak temizlediğin cildini sonrasında micellar özellikli yüz yıkama jeli kullanarak yıkayabilirsin. Bu sırada, cildine nazik davranman gerektiğini de unutma!

Porselen makyaj fiyatı, uygulayan uzmana ya da kullandığı malzemelere göre değişiklik gösterir. Fiyat almak için hemen uygulamayı indirin.

Porselen makyaj, kapatıcılığı yüksek olduğundan ciltte kusursuz bir görünüm ortaya çıkarır. Kullanıkan kapatıcı ve fondöten cilt rengi ile uyumlu olur. Porselen makyaj, göz makyajı ve allık ile desteklenir, pudra kullanılarak makyaj sabitlenir, bu sayede ciltte uzun süre bozulmadan kalabilir.

Porselen makyaj, kullanılan malzemeler itibari ile diğer makyajlara göre daha uzun süre dayanır. Koşullara göre uzayıp kısalabilmekle birlikte, 24 saat kadar dayanacaktır. Ancak cilt sağlığı açısından porselen makyajın uzun süre kullanılmaması tavsiye edilir. 

Mr. & Ms. Beauty ise Porselen Makyaj uygulamasında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri.
Porselen Makyaj fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat