Bir günümüzün nasıl geçeceğini belirleyen en büyük etkenlerden bir tanesi de saçtır. Saçın görünüşü ise yumuşaklığı ve dolgunluğunun yanında saç kesimi ile doğrudan ilişki halindedir. Saç kesimi, kişinin hayatında değişiklik istediğinde ya da saçlarını daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmayı düşündüğünde başvurduğu bir işlemdir. 

Saç Kesimi Modelleri
Saç Kesimi Modelleri

Saç Kesimi Modelleri

Saç kesimi modelleri, kişinin tercihine ve yüz yapısına göre çeşitlilik gösterir. Şimdi, en çok kullanılan saç kesimi modellerini inceleyelim:

  • En çok tercih edilen saç kesimi modellerinden bir tanesi katlı saç kesimidir. Katlı saç kesimi, saçların aralarında kademeli bir uzunluk farkının bırakıldığı, böylece saçlara daha hacimli bir görünüm katan kesim modelidir. Kısa ya da uzun saçlara uygulanabilir. İnce telli saç tiplerine uygulanan kat kat saç kesimi modellerinde, katlar genellikle kulak hizasından başlatılır, böylece saçlar daha gür ve yoğun görünüm kazanır. Kalın telli saçlara sahip olanlar için ise saç uçlarına daha yakın ve boyun altından başlayan katlar tercih edilir, böylece kabarık görünümün oluşumu engellenir. Kıvırcık saç yapısına sahip olanlar için ise katlar arasındaki uzunluk farkının daha fazla olması önerilir, böylece saçlar aşırı kabarmayacaktır. 
  • Saç kesimi modelleri arasında yer alan küt saç kesimi, omuz ya da çene hizasında değişen uzunluklara sahip, genellikle düz kesimle kullanılan bir modeldir. Düz kesimin yanında katlı kesime de elverişlidir. Kişiye modern bir görünüm kazandırır ve fazla kısaltılmadıkça neredeyse her yüz tipine uyum sağlayabilir. 
  • Kısa saç kesimi, çene hizasında ya da boynun biraz altına kadar inen saç kesimi modelidir. Küt saçla benzerlik gösteren kısa saç kesimi düz ya da katlı olarak uygulanabilir. 
  • Düz saç kesimi, saçlarını daha güzel bir şekilde uzatmak isteyenlerin tercih ettiği, kısa ya da uzun modellere uygulanabilen, klasik saç kesimlerinden bir tanesidir. 
  • V saç kesimi ise, saçların önlerine doğru kısalan ve kabaca “v” şekli alan saç kesimine verilen addır. 
  • Bob saç kesimi, son zamanlarda popüler olan, çene hizasında kesilerek enseye doğru hafif bir bombe görünümü kazandırılan saç kesimi modelidir, yine modern ve şık bir görünüm ortaya çıkarır. 
  • Bob saç kesimine göre daha uzun bir model olan lob saç kesimi ise, omuz hizasında kesilir, böylece bob saç kesimine göre daha fazla yüz tipi ile uyum sağlar. Lob saç kesimi, ense kısmı daha kısa, önlere doğru daha uzun bir yapıya sahiptir. 

Oval saç kesimi, u kesim olarak da bilinir ve saçlar oval bir şekil verilecek şekilde, öne doğru giderek kısalır.

Erkek Saç Kesimi

Erkek saç kesimi, genellikle daha kısa modelleri kapsar ve bu saç kesiminde saç kesme makinesi, ustura ya da makas bir arada kullanılabilir. Genellikle yüz yapısına göre şekillendirilir. Saç kesimi erkek modellerinde en çok öne çıkanlardan bir tanesi 3 numara saç kesimi, diğer adıyla klasik kısa saç kesimidir. 3 numara saç kesimi modelleri, tüm saçların aynı boyda olmasına dayanır ve elektrikli saç kesme makinelerinde 3 numaratarakla kesilir. Günümüzde yeniden popülerleşmiştir. Amerikan tıraşı olarak bilinen Amerikan saç kesimi, üst kısımlardaki saçların daha uzun, alt kısımlardaki saçların ise daha kısa bırakıldığı modeldir. Daha uzun saç kesimleri için topuz saç modelleri ya da dağınık uzun saç modelleri tercih edilir. Saçların her yanının eşit olarak kesildiği klasik saç kesimi, en çok tercih edilen erkek saç kesimi modellerinden bir tanesidir. 

Erkek Saç Kesimi
Erkek Saç Kesimi
Yüz Tiplerine Göre Saç Kesimi

Yüz Tiplerine Göre Saç Kesimi

Saçlar, yüz için tamamlayıcı bir unsur olduğu için, yüz tipine göre kesilmesi estetik bir görüntü ortaya çıkarır. Yüz şekline göre saç kesimi, oval, dikdörtgen, yuvarlak ya da kare yüzler için daha uyumlu olan, farklı saç modellerini kapsar. Oval yüz saç kesimi için genellikle bob saç kesimi modelleri önerilir. Bunun yanında, oval yüzler için neredeyse her saç modeli uyum sağlayacaktır. Pixie cut, long bob, kat saç kesimi oval yüz yapısına sahip olanlar için uygundur. 

Yuvarlak yüze saç kesimi, katlı modeller arasından seçilmelidir. Katlı kısa saç kesimi modelleri yuvarlak yüzün daha ince ve uzun görünmesini sağlayacaktır. 

Uzun yüze saç kesimi nasıl olmalı diye soruyorsan, katlı saç modelleri, long bob modeli, orta ya da uzun, bukleli saç modelleri olmalı diyebiliriz. Düz ve küt kesilen saçlar yüzün daha da uzun görünmesine neden olacağı için uzun yüz tiplerinde tercih edilmemelidir. Dikdörtgen yüz şekli için perçemli ve dalgalı saç modelleri daha uygunken kare yüz şekilleri için uzun ve yarı perçemli modeller önerilmektedir.

Saç Kesimi Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç kesimi nasıl yapılır sorusunun cevabı kesilmek istenen modele göre değişiklik gösterir. Düz bir model kesmek için saçlara fön çekerek saç kesme makinesi ile düz bir çizgi halinde saçlar kesilebilir. Sonrasında başı biraz öne eğerek altta kalan fazlalık kısımlar düzeltilir.

Kıvırcık saç kesimi nasıl olmalı sorusunun cevabı, ilk olarak uzun katlarda saklıdır. Kıvırcık saçlar kesilirken, katlar arasındaki uzunluk farkının fazla olması saçın aşırı kabarmasını engeller. Ayrıca kahküllü saç modellerinin kıvırcık saç tiplerinde tercih edilmesi pek önerilmez. Son olarak, kıvırcık saçlar ıslak değil de kuru kesilirse uzunluk açısından beklenen sonuca ulaşılabilir. 

Evde saç kesimi erkek modelleri genellikle berberlerdeki kadar iyi olmazlar ancak pratik yaparak çok daha iyi kesilebilirler. Evde erkek saç kesimi için önce yan taraflar kısaltılarak işleme başlanır. Kulağın biraz üzerinden başlayacak şekilde tarak küçültülerek kademeli bir kesim gerçekleştirilir, saçın en altı en küçük tarakla kesilir. Aynı işlem saçların tüm alt kesimi için eşit bir şekilde uygulanır. Saçların üst kısımlarını makine ile kesmek saçlar arasında dalgalı ve nahoş bir görünüm ortaya çıkarabileceği için üst kısımlar tarak kullanılarak, makasla kesilir. 

Evde katlı saç kesimi yapmanın bazı pratik yolları var. En çok tercih edilen yöntemde ilk olarak, saç yıkanır ve taranır, sonrasında, saç 7 eşit parçaya ayrılır ve ayrılan parçalar bir toka yardımı ile sabitlenir. En alttaki bölümlerdeki saç alınır ve kesilir. Diğer saç kısımları ise bu uzunluktan daha kısa olacak şekilde kesilir. İnce saç telleri için katlar kulak arkasına kadar çıkabilecek iken kalın telli saçlar için boynun altında ve kısa aralıklı katlar kesilmelidir. Katlı saç kesiminde son olarak üst kısımda kalan bölümler yukarıya doğru taranır ve bu şekilde kesilir. 

Mr. & Ms. Beauty ise Saç Kesimi konusunda tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri.
Saç Kesimi fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat