Türban tasarım, başörtülü kadınların özel günlerde tercih ettiği ve son zamanlarda giderek popüler bir hale gelen bir uygulamadır. Bu uygulama kapsamında yardımcı aksesuarların da eşlik ettiği türban tasarım modelleri kullanılıyor. Kişinin yüz yapısına uygun bir biçim verilen ve cilt tonuna uygun türbanların seçildiği türban tasarım nedir, nasıl yapılır inceleyelim. 

Türban Tasarım Nedir?

Türban tasarım, türbanların klasik ve günlük şekillendirmelerinin aksine, daha estetik bir görünüme sahip olacak şekilde dizayn edilmesidir. Genelde profesyoneller tarafından uygulanmaktadır.Türban tasarımı, yardımcı aksesuarlar kullanılarak tamamlanmaktadır. Bu aksesuarlar, istenilen modele göre sade ya da gösterişli bir nitelik taşıyabilir. Türban tasarım yapılırken, giyilecek kıyafete ve yapılacak makyaja uyumlu bir görünüm taşımasına özen gösterilir. Bu nedenle türbanın kullanılan kıyafetle bir bütün gibi görünmesi önceliklidir. Bunun yanında, kişinin yüz yapısına, cilt renginin açıklık ve koyuluğuna, kişisel tercihlerine dikkat edilmektedir. 

Türban Tasarım Nedir
Türban Tasarım Nedir?

Gelin Türban Tasarımları

Türban tasarımları arasında gelin türban tasarım önemli bir yer tutar. Klasik türban tasarımına göre daha gösterişli gelin başı türban tasarım modelleri, tül ve taşlı aksesuarlar ile desteklenerek gelinliğe uygun, estetik şekiller oluşturmaya yöneliktir. Türban tasarım gelin başı için yapıldığında, gelinlikle aynı renkte, beyaz ya da kırık beyaz bir türban kullanılır. Türban üzerine eklenen aksesuarlar genellikle gelinlik üzerindeki aksesuarlarla aynıdır. Böylece tamamlayıcı bir tarz yaratılır. Son zamanlarda moda olan incili türban aksesuarları, gelin türban modelleri arasında öne çıkmaktadır. Gelin türban tasarım modelleri genellikle, arkadan sabitlenen kabarık ya da daha sade görünüme sahip, tüllü duvak ile tamamlanır. Bu modeller uygulanırken gelinin yüz yapısı dikkate alınmalı, sivri ya da kare yüzler için farklı bağlama modelleri uygulanmalıdır. 

Türban Tasarım Modelleri

Türban Tasarım Modelleri

Türban tasarım modelleri, yapılış amacına göre çeşitlenmektedir. Gelin türban tasarımları daha gösterişli, ana renk olarak beyazın ve aksesuarlar olarak tül ile taşların kullanıldığı modellerden oluşurken, özel davetler, nişan ya da mezuniyet için yapılan türban tasarım modelleri daha hafif ve modern bir görünüme sahip olmayı amaçlar. Türbanların rengi, elbise ile uyum içerisinde ve genellikle aynı renktedir. Makyajda kullanılan renkler de türban tasarımı ile uyum içerisinde olur.

Türban tasarımı için tercih edilen modeller arasında klasik modeller önemli bir yer tutmaktadır. Daha sade bir görünüm ile, günlük kullanımın bağlama tarzına yaklaşan klasik türban modelleri ile abartısız ve şık bir görünüm elde edilebilir. Klasik türban tasarımında herhangi bir aksesuardan yardım alınmaz. 

Daha modern bir görünümle, boynu açıkta bırakarak yukarıda toplanan modeller de çok tercih edilen türban tasarım modellerinden bir tanesidir. Bu modeller, çiçekli aksesuarlar ile tamamlanarak hem rahat hem de estetik bir görünüm oluşturulur. Nişan gibi etkinlikler için sıkça tercih edilirler. Bu modellerde alın açıkta bırakılır ve zarif taçlar kullanılabilir. Kıyafetlerin kumaşına ve modeline göre tüllerden yardım alınabilir. 

Türban tasarım modelleri arasında, hazır olarak satılan türban modelleri de bulunuyor. Bu modeller, hazır şekilde geldiği için profesyonel bir tasarımcıdan yardım almaya gerek kalmıyor.

Evde Nasıl Türban Tasarım Yapılır?

Türban tasarım genellikle uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. Evde türban tasarım yapmak için, hazır türban modelleri kullanılabilir. Ancak daha kişisel modeller arıyorsan, türban tasarım videoları izleyerek kendini geliştirebilirsin. Türban tasarımını kendin yapmak için iğne ve iplik kullanmaya yatkın olmalısın çünkü pek çok türban tasarımı modeli geçici dikişler ve toplu iğnelerle yapılır.

Mr. & Ms. Beauty ise Porselen Makyaj uygulamasında tercih edebileceğin en doğru adreslerden biri.
Porselen Makyaj fiyatı hakkında çok daha fazla bilgi almak için hemen indir!

Open chat